L'atur segueix baixant a El Pla del Penedès

Dimecres, 8 de setembre de 2021 a les 10:05

La recuperació econòmica postpandèmia es va fent més patent a la nostra vila, que per primera vegada, ha baixat de la xifra de 70 aturats des del 2020.

Aquesta davallada no ha estat un fet aïllat, ja que, des de començaments d'any, la tendència s'ha mostrat a la baixa (exceptuant un lleuger increment el mes d'abril, que es va acabar corregint). D'aquesta manera, segons les dades actualitzades a finals de juliol, a El Pla del Penedès hi constaven un total de 64 persones aturades, sis menys que el mes de juny, deu menys que a començaments d'any i 19 menys que el mateix mes del 2020. Així, amb aquestes xifres, la taxa d'atur registrat al nostre municipi se situa a 11,74%, xifra molt propera a la mitjana d'atur catalana, que actualment és del 10,83%.L'estudi, presentat per la Mancomunitat del Penedès i el Garraf, també inclou moltes altres xifres destacables, com que la franja d'edat d'entre 35 i 44 anys és la més afectada amb un 39% dels aturats, seguida de la franja compresa entre 45 i 54, que registra un 29%, o el fet que el sector de serveis és el que més aturats suma, amb el 65% del total (42 persones), dada atribuïble a la situació de pandèmia que vivim. Malgrat aquest fet, el sector de serveis ha estat l'únic en registrar contractacions en el darrer mes del qual es té constància, amb set. Aquesta xifra, però, queda molt lluny de les 22 contractacions que hi va haver el mes de maig, i encara més de les 21 i 42 que es van registrar els mesos de juliol i agost del 2020.Finalment, l'estudi també fa un repàs a la situació empresarial al municipi, que no presenta massa diferències comparant-ho amb altres trimestres. En total, al Pla del Penedès hi ha registrades 32 empreses, dues menys que el segon trimestre de l'any, però, per contra, s'han registrat tres assalariats i un autònom més que en el mateix període mencionat. Dades com aquestes, sumades a totes les que ja s'han desglossat, demostren que, malgrat la situació imposada per la Covid-19, el teixit empresarial i laboral de la nostra vila segueix estable i sense masses alts i baixos. És cert que hi ha algunes dades més aviat negatives (com la desaparició de dues empreses o la taxa d'atur per sobre de la mitjana catalana), però és important recalcar que hi ha indicadors molt positius i que fan pensar que la situació, a poc a poc, es va corregint (baixada de l'atur o increment d'assalariats i autònoms).

Darrera actualització: 08.09.2021 | 10:06

Imatges